Ռուսները ցանկանում են մոտ 6,000 քառակուսի կիլոմետր տարածք, ուկրաինացիները՝ անվտանգության երաշխիքներ. ԱՄՆ փոխնախագահ
Ուկրաինայի շուրջ բանակցությունները կոնկրետացել են երկու հիմնական հարցի շուրջ: Այս մասին OEN-ին տված հարցազրույցի ընթացքում հայտարարել է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ դի Վենսը:
«Կարծում եմ՝ մենք այժմ այն ​​կետում ենք, երբ առնվազն սահմանափակվել ենք մի քանի հիմնական հարցի շուրջ։ Հարցերից մեկը տարածքայինն է։ Ռուսները ցանկանում են մոտ 6,000 քառակուսի կիլոմետր տարածք, որը դեռևս ռազմական ճանապարհով չեն գրավել։  Մյուս կողմից, ուկրաինացիները ցանկանում են անվտանգության երաշխիքներ՝ թե՛ եվրոպացիներից, թե՛ որևէ մեկից, քանի որ նրանք ցանկանում են վստահ լինել, որ եթե նրանք գործարք կնքեն, ռուսները մի քանի ամիս կամ տարի անց չեն վերադառնա՝ ավելին պահանջելով», — ասել է ԱՄՆ փոխնախագահը:

Россияне хотят около 6000 квадратных километров территории, украинцы — гарантий безопасности: вице-президент США
Переговоры по Украине сузились до двух основных вопросов. Вице-президент США Джей Девайн заявил об этом в интервью OEN.
«Я думаю, что сейчас мы достигли точки, когда, по крайней мере, сузили круг вопросов до нескольких ключевых. Один из них — территориальный. Россияне хотят около 6000 квадратных километров территории, которую они ещё не захватили военным путём. С другой стороны, украинцы хотят гарантий безопасности, будь то от европейцев или от кого-либо ещё, потому что они хотят быть уверены, что если они заключат сделку, русские не вернутся через несколько месяцев или лет с требованием большего», — заявил вице-президент США.