2023թ. հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի հարձակման հետևանքով սպանված 1,195 մարդկանցից յուրաքանչյուրի համար պետք է զոհվի 50 պաղեստինցի, և կարևոր չէ, թե նրանք երեխաներ են, թե ոչ. այս մասին, Իսրայելի «12-րդ ալիք»-ի հեռարձակած ձայնագրություններում, ասել է Իսրայելի պաշտպանության ուժերի գեներալ-մայոր, բանակի գլխավոր շտաբի հետախուզության նախկին պետ Աարոն Հալիվան:
Հալիվան ընդգծել է, որ Գազայում զոհերի թիվը, որը նա գնահատել է ավելի քան 50,000, «անհրաժեշտ» էր որպես պաղեստինցիների «ապագա սերունդներին ուղղված ուղերձ»։
«Նրանց ժամանակ առ ժամանակ Նակբա է պետք՝ գինը զգալու համար», — հավելել է նա՝ նկատի ունենալով 1948 թվականին Իսրայելի ստեղծումից հետո իրենց տներից և հողերից ավելի քան 700,000 պաղեստինցիների զանգվածային վտարումը: Նակբա արաբերենից թարգմանաբար նշանակում է «աղետ»:
Ինչպես նկատում է The Guardian-ը, Իսրայելի ղեկավարության և լրատվամիջոցների մեծ մասը ՀԱՄԱՍ-ի հոկտեմբերի 7-ի հարձակումներից ի վեր պաղեստինցիների նկատմամբ օգտագործել է ցեղասպանական հռետորաբանություն, այդ թվում՝ նրանց անվանելով «մարդ-կենդանիներ», ասելով, որ Գազայում «անմեղներ չկան» և կոչ անելով Գազայի լիակատար ոչնչացմանը և էթնիկ զտմանը։ Այնուամենայնիվ, Հալիվայի ասածը, միջազգային իրավունքի համաձայն, անօրինական է։
«12-րդ ալիք»-ը հայտնել է, որ հրապարակված զրույցները ձայնագրվել են «վերջին ամիսներին»:
«Այն փաստը, որ Գազայում արդեն 50,000 զոհ կա, անհրաժեշտ է և պարտադիր ապագա սերունդների համար: Հոկտեմբերի 7-ին տեղի ունեցած ամեն ինչի համար, հոկտեմբերի 7-ին սպանված յուրաքանչյուր մարդու համար պետք է զոհվի 50 պաղեստինցի: Կարևոր չէ, որ նրանք երեխաներ են», — ձայնագրություններում ասել է նախկին պաշտոնյան:
«12-րդ ալիք»-ը չի պարզաբանել, թե ինչպես է ձեռք բերել ձայնագրությունները կամ ում հետ խոսելիս է այդ մտքերն արտահայտել Հալիվան: Իսրայելի «Հաարեց» թերթը ձայնագրությունները նկարագրել է որպես ձևաչափ, որը թույլ է տվել թոշակի անցած սպային «հարցազրույց տալ … առանց իրականում հարցազրույցի»:
Ընդ որում, Հալիվայի մեկնաբանությունները պաղեստինցի խաղաղ բնակիչների զանգվածային սպանությունների մասին չեն լուսաբանվել իսրայելական այլ հիմնական լրատվամիջոցների վերնագրերում։

На каждые 1195 человек, убитых в результате атаки ХАМАС 7 октября 2023 года, должно погибнуть 50 палестинцев, независимо от того, дети они или нет, заявил генерал-майор Аарон Халива, бывший начальник разведывательного управления Генерального штаба Армии обороны Израиля, в записи, транслировавшейся израильским телеканалом Channel 12.
Халива подчеркнул, что число погибших в Газе, которое, по его оценкам, превысило 50 000 человек, «необходимо» как «послание будущим поколениям» палестинцев.
«Им время от времени нужна Накба, чтобы почувствовать цену», — добавил он, имея в виду массовое изгнание более 700 000 палестинцев из своих домов и земель с момента создания Израиля в 1948 году. Накба по-арабски означает «катастрофа».
Как отмечает The Guardian, многие представители израильского руководства и СМИ использовали геноцидную риторику в отношении палестинцев после атак ХАМАС 7 октября, в том числе называя их «людьми-животными», заявляя, что в Газе «нет невинных», и призывая к полному уничтожению и этнической чистке Газы. Однако слова Халивы противозаконны в соответствии с международным правом.
12 канал заявил, что опубликованные разговоры были записаны «в последние месяцы».
«Тот факт, что в Газе уже 50 000 жертв, необходим и обязывает будущие поколения. За всё, что произошло 7 октября, за каждого убитого 7 октября должны погибнуть 50 палестинцев. Неважно, дети это или нет», — сказал бывший чиновник в записи.
12 канал не уточнил, как Халива получил записи и с кем Халива говорил. Израильская газета «Гаарец» описала записи как формат, позволяющий отставному офицеру «дать интервью… не будучи фактическим интервьюером».
Между тем, комментарии Халивы о массовых убийствах мирных палестинцев не попали в заголовки других ведущих израильских СМИ.